Через місяць після звільнення з полону «ДНР» і «ЛНР» люди все ще не відновили свої документи та не отримали компенсації від держави.В уряді кажуть, що всі процеси державної допомоги екс-полоненим вони вже запустили, однак вони сповільнюються через бюрократію.

Серед цивільних, яких наприкінці грудня визволили з полону сепаратистів, 28 — жителі непідконтрольних територій.
Дванадцятеро з них не мають при собі жодних документів, які засвідчують особу. 25-річний Олексій Канарський розповідає ВВС Україна, що відсутність документів — зараз його головна проблема. Сам він з Шахтарська, у грудні 2014 року його затримали «сили ДНР» через те, що був без паспорта.

«Під тортурами підписав папірці, що я військовослужбовець, артилерист 128-ї бригади. Відсидів майже три роки», — каже хлопець і додає, що жодного стосунку до української армії не мав.

Всі його документи залишилися на непідконтрольній території, повернути їх він не може. Єдине, що вдалося отримати — номер ідентифікаційного коду.Після обміну йому, як і всім звільненим, видали довідку СБУ про полон, однак ці папери не підтверджують особу.Наразі Олексій намагається отримати принаймні якийсь документ, але поки що безуспішно.
«Щоб зробити паспорт — треба довідка переселенця. А щоб зробити довідку переселенця — треба паспорт», — каже він.

Утім це треба час і гроші. Державний збір невеликий — кілька сотень гривень. Однак і ця сума може бути проблемою для людей, яких випустили з полону без жодної копійки, і які не мають родичів поза окупованими територіями.

Одразу після обміну у Міністерстві соціальної політики заявили, що планують виплатити звільненим одноразову компенсацію — близько 100 тис. грн. ВВС Україна спілкувалася з кількома екс-полоненими: фанатом «Зорі» Владиславом Овчаренком, бійцем «Азова» Євгеном Чуднєцовим, Олексієм Канарським та Іваном Тиренком, жителем Бердянська, який потрапив у полон у травні 2016 року.

Всі вони розповіли, що поки що жодної гривні від держави не отримали. Вони не знають, коли це станеться і чи станеться взагалі. Георгій Тука пояснює, що компенсації по 100 тис. грн, які обіцяла держава, ще мають пройти всі узгодження в уряді.

З грошима та найнебхіднішим (теплі речі та мобільні телефони) у перші дні після обміну допомогли волонтери.

Ще одне болюче питання для звільнених — це пошук житла та роботи на новому місці.
Частина з екс-полонених вирішила після лікування повернутися на Донбас — у підконтрольні владі райони Донеччини і Луганщини.

Там їм з житлом та роботою допомагають місцеві держадміністрації. Наприклад, одну з жінок вже допомогли влаштуватися у Маріуполі за її фахом медика.

Ті ж, хто хоче залишитися у Києві, поки що можуть розраховувати лише на допомогу волонтерів — вони допомагають винаймати квартири на кілька місяців.

Загалом з початку конфлікту на Донбасі через полон пройшло понад дві тисячі людей.

За матеріалами

Loading...